Menu

Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym.

Życie, śmierć i testament jednego z największych filantropów Królestwa Polskiego.

Pałac w Orłowie Murowanym ulega degradacji.

zabytkilubelskie

Pałac w Orłowie Murowanym w coraz gorszym stanie.

13938502_1601427590150570_1305801147741835200_n

Dramatyczną sytuację opisywaliśmy już w czerwcu 2016 roku. Wtedy to po raz pierwszy sprawą zainteresowały się lokalne media. Panorama Lubelska, Dziennik Wschodni, Tygodnik Zamojski, Krasnostawska.pl, portal informacyjny Fajsławic oraz Nowy Tydzień.

Od feralnej sprzedaży Zespołu Pałacowo-Parkowego w Orłowie Murowanym minęło dziesięć lat. Właściciel kupił zabytek od Gminy Izbica za kwotę 467 tyś złotych. Dziś na portalach sprzedaży nieruchomości możemy wyszukać wystawiony pałac na kwotę 800 tyś. Mimo ciężkiego tematu nie rezygnowaliśmy z działań na rzecz ratowania obiektu zabytkowego. Dzięki wsparciu i pomocy Pani poseł Teresy Hałas, która zorganizowała spotkanie z władzami obecnej gminy jak i Wojewody Lubelskiego. Sprawa nabrała tempa a sam Wojewódzki Konserwator Zabytków zapowiadał kolejne kontrole konserwatorskie obiektu.

Nagłe pojawienie się właściciela....

Po wielu próbach udało się nawiązać kontakt z właścicielem pałacu w Orłowie, który na spotkaniu w urzędzie gminy zadeklarował współpracę na rzecz ratowania zabytku. Obiekt został przez właściciela oznaczony ,,TEREN PRYWATNY'' i  ogrodzony taśmą. Mieliśmy głębokie nadzieje, że zapowiadany remont i zabezpieczenie obiektu będzie solidne... niestety jedyne poprawki to odmurowanie zniszczonych kominów i zabezpieczenie oficyny przez zalewającą wodą. Dziś po właścicielu pozostała tylko sterta piachu i nadzieja, że odnajdzie się ktoś kto zabytek uratuje... Dalej walczymy o to miejsce, o miejsce tak bliskie K. Kickiemu i zrobimy co w naszej mocy by pałac mógł cieszyć nasze oczy przez długie lata.

Kolejne kroki....

Nie ma oficjalnej decyzji Konserwatora Zabytków, że obiekt jest zdegradowany choć gołym okiem widać różnicę sprzed dziesięciu lat. Czy grzywny to jedyny sposób na ratunek dla obiektu? Niestety w prawie o ochronie zabytków trudno doszukać się przepisów o zajęciu zdegradowanego obiektu zabytkowego. Myślę, że w przypadkach skrajnych tego typu obiekty powinny przejmować instytucje państwowe. Nie wszystko jednak możemy zmienić.... Jedyne co w tej chwili robić to czekać na nowego właściciela, który pokocha to miejsce tak samo jak pokochał go sam Kajetan Kicki...bo przecież to był jego dom, dom na ,,ukochanej Orłowskiej ziemi''

To w tym właśnie pałacu rodziły się pomysły, dojrzewała miłość a jeszcze nie tak dawno uczyło się życia....

13906725_1600020413624621_3520832407533883826_n

 

 

© Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym.
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci