Menu

Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym.

Życie, śmierć i testament jednego z największych filantropów Królestwa Polskiego.

Krasnystaw - ,,NIEnaturalnie”

zabytkilubelskie

Ostanie doniesienia medialne o wycince drzew znajdujących się w krasnostawskim parku nie mogę zostawić bez komentarza.

IMGP6403s

Z informacji medialnych wynika, że poddane zostaną wycince wszystkie drzewa z wyjątkiem jednego wygiętego klonu jesionolistnego.Argumentem do tak licznej wycinki jest wiek drzew, stan zdrowotny jak i stworzenie niebezpieczeństwa.

Z portalu informacyjnego Krasnostawska.pl czytamy : ,,Wiarygodności ekspertyz odbiera jednak fakt, że wykonujący zlecenie eksperci w pierwszej z nich dopatrzyli się w rynku drzewa z gatunku Morwa biała, tymczasem tą można znaleźć jedynie w okolicznych sklepach, w formie butelkowanej. Jednak to nie wszystko, ekspert określił wiek ocenianych drzew na 60-80 lat, podczas gdy w dokumentacji z czasów projektowych, wykonywanej kilkanaście lat temu (przy okazji Rewitalizacji Rynku) wiek najcenniejszych drzew – tych które pozostawiono w poprzedniej wycince – szacowano na ponad 100 lat.”

Czy faktycznie zmieniono wiek drzew na potrzeby planowanej wycinki? Jeśli to prawda mamy do czynienia z ogromnym skandalem!

Nie ulega wątpliwością, że znajdujące się w parku drzewa są zabytkiem w rozumieniu prawa. Liczę, że w najbliższym czasie głos w tej sprawie zabierze Konserwator Zabytków.

Czy jedyną metodą jest wycinka? Dlaczego nie pomyślano o wcześniejszym leczeniu drzew? Czy tak wspaniały park, gdzie każdy z nas mógł usiąść w cieniu ma zostać betonową pustynią?

Jeśli jedyną możliwością jest wycinka to musimy natychmiast zmienić logo miasta na: Krasnystaw - ,,NIEnaturalnie”

 

Dodatkowo informacje medialne o usunięciu pomnika Bohaterów Krasnostawskich mogą przyczynić się do protestów społecznych i ogromnego niezadowolenia mieszkańców co może znacznie przyczynić się do wyników nadchodzących wyborów.

Apeluję do Urzędu Miasta Krasnystaw o ponowne rozpatrzenie tej decyzji jak i konsultacje społeczne! Nie stawiajcie Państwo mieszkańców przed faktem dokonanym!

Mam również ogromną nadzieję, że Konserwator Zabytków skutecznie zablokuje działanie niszczące zabytki usytuowane w przestrzeni publicznej.

 

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na portalu informacyjnym: http://www.krasnostawska.pl/

 

 

 

Fotografię drzew z krasnostawskiego rynku zaczerpnięto z Krasnostawska.pl, za zgodą serwisu.

 

 

 

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • kolewoczy

    Trzeba by zapytać, czy przypadkiem nie ma jakichś planów sprzedaży tego placu jakiemuś f=deweloperowi lub pod handel ;-) Ja mam stuletnią gruszę w sadzie i muszę wyciąć, bo w środku spróchniałą i jak poleci na stodołę sąsiada, nie stać mnie będzie na odszkodowanie :-(

  • candida_albicans

    Blog jak i sam post niezly...dodaje do ulubionych.

  • zabytkilubelskie

    dziękuję za ocenę i opinię. Pozdrawiam serdecznie! :)

© Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym.
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci