Menu

Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym.

Życie, śmierć i testament jednego z największych filantropów Królestwa Polskiego.

Wycinka drzew na krasnostawskim rynku. Wyrażam głęboki sprzeciw!

zabytkilubelskie

Krasnostawski park jest jednym z najpiękniejszych wizytówek miasta. Nie wyobrażam sobie tego wspaniałego miejsca bez drzew. To takie miasto bez duszy!

Beztytuu1

Wyrażam sprzeciw wobec planowanej wycince drzew w krasnostawskim rynku. Wątpię, aby wszystkie drzewa były w tak złym stanie jak opisują je ekspertyzy. Ekspertyza drzew wykonana podczas rewitalizacji parku kilka lat wcześniej stwierdziła iż drzewa mają od 81- do 100 lat i więcej. Ostanie ekspertyzy znacznie odmłodziły drzewa dając wyniki między od 60 do 80 lat. Jak to możliwe? Która ekspertyza jest błędna?

Dla mnie niesamowicie przykre było to, że budząc się zobaczyłem ponumerowane drzewa bez słów wyjaśnienia mieszkańcom o co tutaj tak naprawdę chodzi i co robią na drzewach numery. Chcąc zrobić sobie dzisiaj zdjęcie na tle krasnostawskiego rynku możemy mieć pewność, że na zdjęciu w gratisie dostaniemy drzewa z numerem. Wygląda estetycznie prawda?

Mamy ogromne możliwości a przede wszystkim miejsce do spotkań z mieszkańcami. Czy nie można było zorganizować takiego spotkanie np. sali kinowej KDK? Myślę, że wszyscy chcemy wiedzieć o co tu tak naprawdę chodzi i zadać pytania.

Podczas wichury prawie rok temu jedno z drzew upadło. Nie wyrządziło nikomu krzywdy ponieważ każdy rozsądny człowiek nie spaceruje po parku w taką pogodę. A pamiętamy doskonale, że była to jedna z większych tego typu wichur ostatnich lat w Krasnymstawie. A drzewa upadają, nawet te silne które często rosną w takich miejscach gdzie napór powietrza jest znacznie większy. Przecież drzewa chronią od wiatru np. zabudowania. Park jest takim miejscem gdzie te masy powietrza muszą gdzieś się zatrzymać. Ta burza była wyjątkowa i niezwykle silna.

Jak można uratować park? Bardzo proste i tanie niż wycinka i zmiana przestrzeni parku, która kilka lat temu kosztowała miliony. Wyciąć jedno lub dwa i w to miejsce posadzić tyle ile ścięto. Podkreślę, że w najgorszym stanie. Mamy możliwości wykonania podpór stalowych. Stosuję się takie metody przy drzewach zabytkowych. To mało kosztuje a dobrze wykonane może nakierować odpowiednio na upadek (kontrolowany). Przy okresie przyrostu liści będą praktycznie niewidoczne. Może zabrać kilka płyt z otoczeń drzewa? Więcej wody mniej nagrzanych płyt? Oj tak to też można rozważyć.

Konsultacje społeczne to podstawa. Tego typu zmiany muszą być zapoczątkowane przez dyskusję z mieszkańcami. Przecież to miejsce dla mieszkańców,jedyne w swoim rodzaju oraz znane turystom. To wizytówka miasta.

Kogo nie zapytam i czego nie przeczytam! Słyszę i czytam!:

,,Nie dla betonu'' i płyt! ,,Nie dla usuwania zieleni''! ,,To ma być park''? ,,Jak wytną to gdzie odpocznę i schronię się przez słońcem''?,, Już kiedyś chcieli wycinać bo umierały, minęło tyle lat i nadal żyją''!

JESTEM PRZECIWNY WYCIĘCIU DRZEW W KRASNOSTAWSKIM PARKU! TO DOBRO WSPÓLNE! WYCINKA TO OSTATECZNOŚĆ. NIGDY NIE UWIERZĘ, ŻE NIE MA ALTERNATYWY! DOBRA WOLA I NIE WYROKI!

© Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym.
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci