Menu

Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym.

Życie, śmierć i testament jednego z największych filantropów Królestwa Polskiego.

Wyrok za degradację pałacu w Wojcieszowie.

zabytkilubelskie

Właściciel pałacu w Wojcieszowie, który doprowadził do jego ruiny, dziś w sądzie w Złotoryi usłyszał wyrok. Musi zapłacić 24 tys. zł grzywny.

20160830090657_dce37509f46b56bb949bb88da0127640

Właściciel spółki Invest Met - Stal Michał S. prawdopodobnie celowo doprowadził do degradacji zabytku w celu odnalezienia skarbu.

Według Konserwatora Zabytków, który zgłosił sprawę do prokuratury właściciel celowo skuł tynki oraz zdemontował stolarkę budynku w celu odnalezienia skarbu. To pierwsza tego typu sprawa w Polsce oraz wyrok za degradację obiektu zabytkowego. To krok w bardzo dobrym kierunku i daje nadzieję na lepszą kontrolę Konserwatorów Zabytków oraz interwencję prokuratury w sprawach beznadziejnych oraz niszczenia dóbr kultury przez nieodpowiedzialnych właścicieli.

Domyślać się można, że właściciel zakupił zabytek tylko i wyłącznie po to by odnaleźć ukryty w murach skarb. Widocznie bardzo się przeliczył ponieważ nawet nie zamierzał remontować elewacji budynku.

Oczywiście 24. tyś złotych grzywny to niewielka suma, ale daje ogromne nadzieje na poprawę kontroli przez państwo obiektów zabytkowych.

Niestety w obecnej sytuacji Konserwator Zabytków ma zbyt mało narzędzi do walki z niszczejącymi zabytkami. Problem narasta a wiele zabytków popada w ruinę często bywają w tak opłakanym stanie, że koszty remontu są zbyt duże by móc w dany obiekt zainwestować.

stryjow_2014057

Przypomina mi się sprawa pałacu w Stryjowie gm. Izbica pow. Krasnystaw. Obecny stan budynku nie daje już nadziei na szczęśliwy finał. Budynek został tak zdegradowany, że koszty jego odbudowy i zabezpieczenia sięgały by wielu milionów złotych.

Czy naprawdę będziemy musieli swoim dzieciom pokazywać tylko i wyłącznie zdjęcia tak wspaniałych obiektów zabytkowych?

 

© Ratujmy Pałac i Dziedzictwo hr. K. Kickiego w Orłowie Murowanym.
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci